🎅 Hľadáš darček? Objav vianočné sady, ktoré naozaj potešia! Klikni sem a vyber ten pravý. 🎁

Drina je fajn, ale čo odpočinok? Nepodceňuj regeneráciu

111

Cvičenie, šport alebo skrátka pohyb vrátane skákania cez švihadlo je a vždy bol niečím, čo nás spája a chráni naše zdravie. V dnešnej dobe by sme mohli povedať, že chráni predovšetkým náš zdravý rozum. Asi si už v poslednej dobe počul (možno aj pocítil), že bez pravidelného pohybu, by sa dotyčný človek zbláznil.


vlcsnap-2021-02-08-17h58m13s038

Áno, pohyb skutočne prináša úľavu od stresu porovnateľnú s účinkami antidepresív.

A napriek tomu aj pohyb predstavuje pre tvoje telo stres. Obzvlášť, pokiaľ chceme posunúť hranice toho, čo naše telo vydrží, musíme ho vystaviť stresu. Je síce pravda, že sa jedná o tzv. hormetický stres alebo eustress (čo ťa nezabije, to ťa posilní), ale aj dobrý stres je pre telo záťaž.

Kam tým mierime? Na regeneráciu...

Kombinácia tréningu, ktorý nás posúva, a psychickej záťaže, ktorú každodenný život prináša, nás môže niekedy poslať opačným smerom, než by sme chceli. Prílišné vyčerpanie a zranenia sú potom určite reálnym rizikom... Avšak sú tu aj ďalšie, málo očakávané riziká.

Bside_produkt_1734_1080x1080

Skvelým dôkazom je smer, ktorým sa uberá príprava vrcholových športovcov. Keďže samotný tréning ich už nemá toľko kam posúvať, zameriavajú sa tréneri, kouči a lifestyle konzultanti viac na dobu mimo tréningu. Snažia sa optimalizovať spánok a cirkadiánne rytmy, zmierniť dopad jet lagu (= dopad na organizmus, keď sa presúvame cez časové pásma) či zlepšiť vzťahy v tíme aj v rodinách športovcov.

Inými slovami, snažia sa minimalizovať stres mimo tréningu, aby ich zverenci uniesli viac záťaže počas tréningu. Pokiaľ je regenerácia efektívna, dostanú z tréningu maximum. Telo sa skvele adaptuje, výkon narastá a rovnako tak narastá sebavedomie. Nálada je dobrá, obavy a pochybnosti miznú. Možno si hovoríš: Veď ja len behám, skáčem cez švihadlo a k tomu robím pár sklápačiek!

Ale ten obrovský počet výskokov a vplyvov na nohy, to nie je úplne malá záťaž. Lýtkové svaly a ich úpony dostávajú poriadne zabrať. Či už si to pripúšťaš, alebo nie, máš s tými vrcholovými športovcami niečo spoločné.

Aj tvoj pracovný výkon, rodinné vzťahy aj tréning môže ťažiť z optimálnej regenerácie, či lepšieho zvládania stresu. To je ale takmer nemožné, pokiaľ nie sú tvoje minerály v rovnováhe.

Rovnako nezabudni pred každým výkonom na poriadnu rozcvičku. Nie je nič horšie ako sa vrhnúť do športového výkonu bez zahriatia a pretiahnutia. V najlepšom prípade ti hrozí „len“ preťaženie, v tom horšom potom nejaké zranenie. Medzi najčastejšie problémy Švihákov patrí bolesť píšťal. A práve tá vo veľkom množstve prípadov súvisí s nedostatočnou rozcvičkou a nadmernou záťažou bez regenerácie.


221-2

Horčík alebo magnézium ako kľúč k regenerácii

Horčík je bezpochyby najviac deficitným minerálom v rozvinutých krajinách a jeho pravidelný prísun je pre našu nervovú sústavu úplne zásadný.

Bez neho nie sme schopní odpočívať, dobre spať a byť psychicky v pokoji. Ľudia, ktorí jeho nedostatkom trpia, majú ako bežné príznaky napríklad podráždenosť, úzkosť, vyčerpanie, svalové tiky, kŕče, zvýšený tlak, zvýšené svalové napätie a málo hlbokého spánku.


Vzhľadom na to, v akých potravinách sa tento minerál vyskytuje, nie je ľahké jeho hladinu udržiavať a suplementácia je pre veľa ľudí zásadná. Existujú však ďalšie látky, ktoré môžu jeho účinok prehĺbiť.

K tým patria L-theanín blokujúci väzby stresových neurotransmiterov a bioaktívny vitamín B6, ktorý napomáha vstrebávaniu horčíka do tela
a znižuje systémový zápal. Táto synergická kombinácia látok umožňuje telu prejsť z módu tréningovej, či pracovnej aktivácie do módu regenerácie. Tá je potom vďaka prehĺbeniu spánku, lepšiemu využitiu krvného cukru, alebo blokácii stresových procesov v mozgu oveľa efektívnejšia.

Tvoja kapacita zvládania stresu bude potom ďaleko vyššia a budeš si môcť viac užívať oných hormetických, teda posilňujúcich aktivít a byť ešte lepší, než predtým. Pozri akým spôsobom môžeš doplniť optimálnu hladinu horčíka:

Carousel BSIDE 

Regeneráciu určite silne podporíš spomínanými doplnkami stravy, ale pamätaj, že zásadnú úlohu tu hrá celkový životný štýl – to znamená vyvážená strava alebo dostatok spánku – a predovšetkým konzistentnosť. Nič nie je zo dňa na deň. Zmena pre teba môže byť zásadná, ale výsledky vždy uvidíš až po nejakej dobe. Držíme ti palce!

Marek Vaněček spoluzakladateľ Švihej.cz

S konzistentnosťou zájdeš najďalej. Neexistujú skratky. Tak makaj, ale nezabudni, že odpočinok a regenerácia sú rovnako dôležité ako samotný tréning.